Studentski centar Pula
Ulica Sv. Mihovila 3
52 100 Pula
scpu@scpu.hr
Članovi Kraljevske akademije znanosti u Stockholmu dodijelili su Nobelovu nagradu za fiziku 2016. godine trojci britanskih znanstvenika. Znanstvenici David J. Thouless, F. Duncan Haldane i J. Michael Kosterlitz nagrađeni su za svoj rad u 70-im i 80-im godinama prošlog stoljeća na poblematici neobičnih stanja tvari.
Akademija je istaknula važnost njihovih otkrića u teoretskom razumijevanju tvari i novih perspektiva za razvoj inovativnih materijala.
Ovi istraživaci su se bavili neobičnim stanjima tvari poput supravodljivosti, stanja pojednih tvari koje gube električni otpor pri izrazito niskim temperatura (nižim od -200 °C). Ovakve pojave spadaju u domenu kvantne mehanike i ne mogu se objasniti klasičnom fizikom.
Primjerice, Kosterlitz and Thouless su dokazali kako iznimno tanki slojevi materijala, koji praktički posjeduju samo dvije dimenzije, mogu biti podvrgnuti fundamentalnim promjenama poznatim kao faznim prijelazima gdje veoma ohlađen materijal počinje pokazivati svojstva supravodljivosti. Znanstvenici su do tada smatrali da su fazni prijelazi mogući samo u trodimenzionalnom prostoru.
Ova teoretska otkića mogli bi naći primjenu u budućnosti prilikom izrade tkz. kvantnih računala gdje bi se kvantna svojstva čestica mogla koristiti za predstavljanje i strukturiranje podataka, a kvantni mehanizmi za izvođenje operacija nad ovim podacima.
L.B.