17. studenoga 2016.
NOVOSTI

Kako poboljšati koncentraciju pred ispit

Nova akademska godina već je polako uzela maha, a samim time započinje i sezona učenja. Ispitni rokovi su sve bliže, a koncentracije i motivacije nikad dovoljno. Stoga, donosimo nekoliko već isprobanih načina koji doprinose boljoj koncentraciji, a ujedno i uspjehu na studiju.

Prvenstveno, preporučljivo je opuštanje, bez obzira koliko je obaveza u planu. Važno je uzeti kratke predahe. Ljudsko tijelo je poput računala koje se uspori kada se otvori previše programa koji rade cjelodnevno. Zatvorenih očiju,  duboko se udiše i opušteno  usredotočuje na tišinu. To bi trebalo ponoviti barem tri puta u danu, po 90 sekundi. Bitno je pokušati ne razmišljati ni o čemu. U početku je to uvijek malo teže, no s vremenom se i ova praktična metoda savlada.

Nadalje, poznato je kako topli napitak čini čuda. Naime, već samo jedna šalica čaja može učiniti mnogo za mozak. U crnom čaju se nalaze L teanin i kofein koji pojačavaju sposobnost održavanja koncentracije kada se konzumiraju istovremeno. Ipak, treba pripaziti na količinu, odnosno ne pretjerivati. Za koncentraciju je dobar i zeleni čaj koji ima smanjeni stimulativni učinak, ali koristi i kao antioksidans.

Nakon ispijanja čaja, uputno je uzeti predah. Često se tijekom učenja probudi želja za provjerom e-maila, mobitela, društvenih mreža ili drugih „neprijatelja“ koji ometaju koncentraciju. Vrlo je lako osjetiti posljedice uzastopnog „bombardiranja“ informacijama i zahtjevima, osobito u današnje vrijeme kada su ljudi svima dostupni 24 sata dnevno. Dobro je razmisliti o tome što treba odraditi i kakav će se osjećaj stvoriti kada se taj zadatak odradi. Misao koja bi trebala biti vodilja, zapravo je spoznaja da što se prije završi zadatak, prije će se moći provjeriti što se sve eventualno propustilo u virtualnom svijetu.

Također, poželjno je odrediti vremenski okvir, budući da se tada koncentracija fokusira samo na zadatak. Osobama u blizini treba dati do znanja da je vrijeme za učenje. Potrebno je što kvalitetnije iskoristiti vrijeme koje je zadano, a koje ne mora biti duže od sat vremena, jer tada već koncentracija polako opada. U samo sat vremena visoke koncentracije na rad, može se postići puno više nego u nekoliko sati ili čak dana, ukoliko je to vrijeme provedeno nekvalitetno, odnosno s vrlo malom posvećenošću. Stoga je, ponovimo, vrlo važno barem i nakratko ukloniti štetne čimbenike (mobitel, TV, tablet…).

Puno je lakše učiti kada se zadatak podijeli na više manjih cjelina ili zadataka. Kada se zadatak podijeli na manje cjeline neće se više činiti toliko zahtjevnim i zastrašujućim, jer će se prvotni složeni cilj podijeliti na nekoliko manje složenih. Ako se uči iz knjige, zgodno je podijeliti ju  na poglavlja. Stvarat će se veća motivacija ako se neprestano ostvaruje više manjih ciljeva.

Nemojmo zanemariti prehranu, koja je uvijek, ali u vrijeme učenja od velikog značaja. Već i ptice na grani znaju koliko je prehrana zaista bitna. Istraživanja su dokazala da hrana bogata mastima i šećerima znatno smanjuje sposobnost koncentracije. Vrlo je bitno da se takve namirnice izbjegavaju tijekom zahtjevnijih mentalnih radnji. Ali, s vodom se ne može pretjerati, ona je vrlo važno „gorivo“ koje pomaže cijelom organizmu, pa tako i mozgu pri dosezanju optimalne razine rada.

Koncentracija je ključan faktor uspjeha. A zdravo tijelo i zdrav duh pravo oružje kojim se kreće u pohode na ostvarenje izazova i ciljeva. Mozak treba nahraniti i dobro odmoriti kako bi on bio spreman za rad.