25. siječnja 2017.
NOVOSTI

Karlo Tvrdinić: „Za uspjeh programera potrebna je volja, trud i nešto vremena“

Razgovarali smo s Karlom Tvrdinićem, studentom treće godine informatike pri Fakultetu ekonomije i turizma „ Dr. Mijo Mirković“ u Puli. Povod razgovoru bilo je njegovo sudjelovanje i uspjeh na natjecanjima iz programiranja na državnoj, a potom Srednjeeuropskoj razini.

Informatiku sam upisao jer je to nešto što me zanima još od malih nogu i oduvijek sam se vidio u tome, kaže nam Karlo koji na studij u Pulu dolazi iz Otočca. Danas je informatička pismenost postala gotovo jednako važna kao i opća. Budući da je upoznavanje s informacijskim i komunikacijskim tehnologijama od iznimne važnosti, naš je sugovornik tako uspio spojiti ugodno s korisnim. Kad smo ga upitali zašto je izabrao baš studij u Puli, Karlo kaže da je informatika na pulskom sveučilištu već prepoznata kao vrlo kvalitetan studij.

Što se tiče studiranja važni su mi dobri uvjeti, dakle mogućnost učenja, spremnost profesora i kolega na suradnju, a to sve ovdje imam. Kad stižem, s obzirom na fakultetske obaveze, u slobodno vrijeme držim instrukcije iz programiranja. Uvijek mi to dobro dođe jer ponavljam gradivo zajedno s drugim studentima, a i zaradim si nešto novca za studentski život, kaže nam Karlo.

Nadalje, otkriva nam, da kada je njegov mentor,  profesor doc. dr. sc. Tihomir Orehovački predložio da se prijavi na timsko natjecanje, zajedno s kolegama Vedranom Prpićem i Mateom Bošnjakom, ni trenutka nije razmišljao, već se odmah odazvao. Riječ je o natjecanju iz programiranja, a kako to Karlu „leži“, razloga za brigu nije bilo.

Valja napomenuti kako je programiranje vještina koja je postala izuzetno važna unazad desetak godina, bez programera danas se jednostavno ne može. Razmišljati na programerski način podrazumijeva pronalaženje načina kako riješiti problem, a da se pritom iskombinira logika, matematika te razni algoritmi.

- Pripreme za natjecanje iziskivale su puno truda i rada, te uz sve obveze na faksu nije bilo puno vremena koje bi mogli odvojiti za vježbanje. Prvo smo se natjecali na državnoj razini gdje smo se, među pet hrvatskih gradova, plasirali na prvo mjesto u Puli. Tako smo osigurali sudjelovanje na natjecanju Srednjeeuropske razine (CERC - CENTRAL EUROPE REGIONAL CONTEST). Na CERC-u koje je održano pri sveučilištu u Zagrebu, Fakultetu elektrotehnike i računarstva bila je jaka konkurencija pa je bilo teško ostvariti neki zapaženiji rezultat, doznajemo od Karla.

- Želim istaknuti kako je to sve bilo jedno lijepo životno iskustvo, stekao sam neka nova poznanstva i naučio mnogo novih stvari, naglasio je Karlo.

Ukoliko bude prilike i mogućnosti i dogodine namjerava sudjelovati, budući da su sada već bolje upoznati s tipovima zadataka i samim tijekom natjecanja. Karlo će se, kaže, zajedno sa svojim timom za to onda još bolje i kvalitetnije pripremiti. U budućnosti se planira baviti informatikom jer mu je zanimljiva, jednostavno se u tom poslu vidi, a i to je ono što voli. Kaže, kako tim stopama planira krenuti i njegov mlađi brat Marin. Trenutno pohađa prvi razred srednje škole u Otočcu, a kako mu je brat Karlo najveći uzor, velika je vjerojatnost da će upravo u klupe pulskog sveučilišta za svega par godina sjesti još jedan uspješan programer Tvrdinić.

Bilo bi mi drago kada bi odabrao studijski smjer Informatike u Puli, jer bi tako, baš kao i ja, ujedno i uživao u lijepom studentskom životu. Mišljenja sam, da će kroz nekoliko godina, kvaliteta studiranja u Puli doseći još znatno višu razinu.

Studentima koji vole programiranje poručio je da ustraju u svojem naumu i da ne slušaju druge, nego sebe. Od programiranja se danas može lijepo živjeti, to je jedna jako lijepa grana koja će u budućnosti biti sve traženija i razvijenija, zaključio je naš sugovornik Karlo Tvrdinić.

K.M.