02. veljače 2017.
NOVOSTI

Pulski studenti o izmjeni odredba Pravilnika o porezu na dohodak

S početkom 2017. godine na snagu je stupilo 16 zakona kojima se regulira porezna reforma. Jedan od zakona koji se izmjenio je bio onaj u vezi s porezom na dohodak za rad studenata i učenika.

Nezadovoljstvo među studentima izazvalo je tumačenje novog Pravilnika o porezu na dohodak, prema kojem bi se učenicima i studentima smanjio iznos koji tijekom godine mogu zaraditi, bez da na njega plaćaju porez na dohodak i prirez i to s 50.000 na 15.000 kuna.

No, točno je da sada učenici i studenti imaju pravo na dodatnih neoporezivih 15.000 kuna primitaka godišnje odnosno 1.250 kuna mjesečno, što sve zajedno iznosi 5.050 kuna mjesečno odnosno 60.600 kuna godišnje. Neoporezivi godišnji kumulativni iznos za rad studenata i učenika iznosit će dakle 60.600 kuna i neće se računati na mjesečnoj razini.

Budući da je ova tema izazvala burne reakcije zbog netočnog tumačenja u samome početku, odlučili smo ispitati što pulski studenti misle o izmjenama zakona i koliko su im jasne novo uvedene promjene.

Jelena je studentica treće godine Fakulteta ekonomije i turizma u Puli. Već pet mjeseci radi kao prodavačica u trgovini u retailu. Upitali smo ju koliko je upoznata s novim izmjenama Zakona.

-Kada je u javnost izašla prva informacija o neoporezivom dijelu do 15.000 kuna, bila sam izrazito nezadovoljna, radi toga što se prošlogodišnji prag time spustio sa 50.000 na 15.000. Međutim, nakon priopćenja Ministarstva financija, nisam nezadovoljna, ali niti zadovoljna. Činjenica je da se pravilnik da tumačiti dvojako, te se trebalo pobrinuti da je on razumljiv. Ovako, pravilik kaže jedno, a porezna uprava drugo, kaže Jelena.

Također, ona smatra da je se izmjene neće direktno ticati. Ali, kako postoji mogućnost da se s dolaskom sezone to brzo promjeni.

Matej, student druge godine preddiplomskog studija poslovne informatike, bavi se grafičkim i web dizajnom četiri godine.

-Zadovoljan sam izmjenama zakona i sretan jer mi je sada povećan neoporezivi dio plaće. Smatram kako ova izmjena neće imati veliki utjecaj na moj dohodak.

 

Marko je student treće godine na Fakultetu ekonomije i turizma u Puli. Radi kao konobar od završetka srednje škole, unatoč tome što je imao par prekida.

Kaže kako je obveze na faksu i posao dosta teško uskladiti, a pogotovo kada mora raditi popodnevnu smjenu i ujutro ići na faks. Ipak, sve to uspijeva zahvaljujući dobroj šefici koja mu uvijek izađe ususret. S izmjenama Zakona o porezu na dohodak, djelomično je zadovoljan jer smatra da bi se studentima trebalo vrijeme koje rade računati kao radni staž. Vjeruje da ova promjena neće jako utjecati na dohodak koji ostvaruje jer teško je prijeći granicu i od 50.000, a sada je dozvoljenih još većih 60.000.

Uglavnom, većina studenata je izmjenama Zakona zadovoljna jer smatraju da se na taj način daje veća mogućnost za zaradom. Nadalje, da bi se takav rad trebalo uračunati u radni staž jer je rad studenata zapravo izjednačen s radom zaposlenih radnika. Smatraju da je povećanje neoporezivog dozvoljenog iznosa vrlo dobro jer se tijekom sezone radi puno više sati.

 

K.M., M.C.